Van het gas af

Niks geen dure warmtepomp of een ingrijpende verbouwing voor het aanleggen van vloerverwarming. Krijn Hoogenboom kreeg het voor elkaar om met simpele technieken voor € 8500 compleet van het gas af te gaan. Hij heeft een energierekening van nul euro.

Krijn Hoogenboom en zijn vrouw Jetty wonen in een bescheiden twee-onder-een-kapwoning van 120 m2 uit de jaren tachtig in Lemelerveld, een dorp op de grens tussen Salland en Twente. Krijn ging ruim vijf jaar geleden met prepensioen bij het ziekenhuis waar hij in het laboratorium werkte. Hij had toen de tijd om zich te verdiepen in het verduurzamen van hun koopwoning en hoe je van het gas kon afkomen – nu nog actueler en urgenter. Hij vond veel van de standaard aanbevolen maatregelen, zoals vloerisolatie, een warmtepomp, het aanleggen van vloerverwarming en de bestaande radiatoren vervangen door convectoren veel te duur.

Te dure oplossingen

‘Wie kan er nou € 30.000 tot € 40.000 betalen voor een warmtepomp? Ik dacht: dat moet anders kunnen en voor veel minder geld. Ik ben best technisch en ben er toen zelf ingedoken. Mijn oude natuurkundekennis van de havo heb ik weer opgehaald en ik ben aan het rekenen geslagen.’ Na een uitgebreide speurtocht op internet ging hij in 2019 aan de slag met zijn eigen huis. Dit heeft geresulteerd in het ‘Krijn-pakket’: inspiratie voor mensen die zelf aan de slag willen met een beperkt budget.


Zo kreeg Krijn het voor elkaar:

Isoleren tot energielabel C

Krijns woning uit bouwjaar 1984 heeft standaard dubbelglas en de muren zijn van 33 centimeter dik Durox gasbeton. Het huis heeft geen spouwmuren, maar de woning is met energielabel C voldoende geïsoleerd. Jetty en Krijn hebben één kapot raam laten vervangen door HR++-glas. De bovenzijde van hun woning bestaat uit houtskeletbouw. Daar hebben ze voor € 1500 kunstleien overheen geplaatst. Dat werkt isolerend.

Caravanvloerverwarming (€ 440)

Op de bestaande tegelvloer heeft Krijn een extra isolerende laag gelegd van dunne foam met aan de bovenkant aluminium voor € 50 per rol. Daarop heeft hij een aantal stroken vloerverwarming voor caravans gelegd. Daaroverheen kwam de laminaatvloer die nog uit het huis van Jetty’s ouders komt. De vloerverwarming ligt niet onder zijn hele huiskamervloer, maar op slechts vier stroken van 2.40 meter lengte, 60 centimeter breed en 2 à 3 mm dik, precies in het loopvlak van de zitkamer naar de keuken.

‘Onder een dik vloerkleed heeft het namelijk geen zin’, zegt Krijn. Hij kocht deze caravanvloerverwarming van 24 volt in Duitsland en betaalde voor de vier stroken samen € 440. ‘Ik wil geen 220 volt onder mijn vloer, dat vind ik toch een beetje gevaarlijk. En 24 volt kost veel minder energie. Als we de vloerverwarming aanzetten is het zo 22 tot 24 graden op de vloer’, zegt Krijn. ‘We doen hem alleen ‘s morgens even aan, deze warmte houdt hij zo’n beetje de hele dag vast. Als de kleinkinderen binnenrollen, willen ze altijd op de lekker warme vloer spelen.’

Een doorstromer in plaats van een combiketel (€ 645)

Naast de vloerverwarming gebruikt Krijn ook zijn oude radiatoren. In plaats van een combiketel die de radiatoren verwarmt en heet water levert, en die altijd op 70 graden staat te loeien, gebruikt hij een doorstromer, ook wel bekend als een instant heater. Krijn: ‘In Frankrijk wordt dit systeem veel gebruikt. Daar hebben ze geen gas. Ik heb die doorstromer via internet voor € 645 besteld.’ Het water in de radiatoren wordt daardoor zo’n 33 graden. Samen met de vloerverwarming levert dat genoeg warmte.

Binnen twee jaar heb je je investering terug
‘Dankzij de torenhoge energieprijzen verdien ik mijn investering al snel terug. Ik heb nul op de meter en ik verdien momenteel zelfs gemiddeld € 20 per maand aan het terugleveren van zonne-energie. We wekken namelijk iets meer zonne-energie op dan we aan elektriciteit verbruiken. We betalen geen vastrecht meer voor gas, na verwijdering van de hoofdgasleiding en gasmeter (tijdelijk gratis sinds maart 2021 – dit kostte daarvoor nog € 750) maar we krijgen wel de energiekorting die iedereen krijgt. We zijn echt niet rijk, maar door deze relatief bescheiden investering kunnen we vaker naar Italië, waar onze caravan staat, en eten we ‘gratis’ pizza.’

Infraroodpanelen van 600 watt (€ 140 per stuk)

Is het toch nog iets te koud op de plek waar je vaak stilzit? Dan doen Krijn en Jetty het infraroodpaneel aan dat boven de eettafel in de keuken hangt of het paneel boven de twee grote fauteuils waarin ze televisiekijken. Dat zijn de plekken in huis waar ze het soms extra behaaglijk willen hebben. De infraroodpanelen van 600 watt kosten zo’n € 140 per stuk op amazon.de (zonder installatiekosten). In de extra slaapkamer die ze nooit verwarmen, heeft Jetty een los infraroodpaneel van slechts 350 watt dat ze aanzet als ze daar in de winter achter de naaimachine gaat zitten.

‘Ideaal, je kunt je er niet aan branden en het kost weinig energie omdat je zo’n ding maar kort gebruikt, vaak maar een kwartiertje. Zo’n paneel verwarmt niet de lucht, maar wel massa, je lichaam dus, op een aangename en ongevaarlijke manier. Alsof je in de zon zit, zo behaaglijk. In kantoren worden ze soms in de systeemplafonds verwerkt. Je kunt hem ook met een afbeelding erop als een schilderij aan de muur hangen. Mijn zus heeft ze met een prints van Herman Brood erop.’

De elektrische boiler staat 23 uur per dag uit

Voor het douchen heeft Krijn een klein boilervat van 50 liter in Tsjechië besteld en dat kostte niet meer dan € 150. ‘Het water wordt elektrisch verwarmd via onze zonnepanelen. We zijn gepensioneerd en hoeven gelukkig niet vroeg op. We zetten ‘s ochtends als we opstaan de boiler aan, gaan dan uitgebreid ontbijten en na drie kwartier is het water voldoende opgewarmd en gaan we douchen, en dat kan echt langer dan vijf minuten. We douchen niet elke dag, dat vinden we niet nodig. Voor het douchen zetten we de boiler uit. Tijdens het douchen moet je de boiler goed leegmaken, zodat het apparaat automatisch weer gevuld wordt met koud water dat niet direct weer wordt opgewarmd. Dit doe je om een eventuele legionellabesmetting te voorkomen. Zonde om de hele dag water in een boiler te laten verwarmen dat je vervolgens 23 uur per dag niet gebruikt.’ 

Kleine elektrische boiler in de keuken

In een keukenkastje hebben ze een kleine elektrische boiler van zeven liter geplaatst die direct warm water levert, zonder dat je de verspilling hebt van een combiketel die het hete water vanaf de zolder moet transporteren. Ze koken op een inductiekookplaat. De combimagnetron, vaatwasser, afzuigkap en airfryer die ze al hadden, werkten al volledig op stroom, dus daar hoefde niets mee te gebeuren. Voor de installatie van alle spullen en het aanpassen van de meterkast – want je hebt wel een extra groep nodig – heeft Krijn een installateur gebeld (€ 220). 

De overheid moet dat geld laten lenen Als je huis redelijk goed geïsoleerd is en je hebt al zonnepanelen, dan is de overstap naar zijn manier van verduurzamen snel en vrij goedkoop, stelt Krijn. Hij heeft het allemaal zelf uitgedokterd. Het kostte hem veel tijd om uit te pluizen wat de juiste, energiezuinige en kwalitatief goede merken zijn. Hij stoort zich eraan dat er geen bedrijven opstaan die zijn ideeën en kennis willen verspreiden onder meer mensen. ‘Ik heb al diverse keren gesproken met de gemeente Dalfsen, maar ze blijven maar praten over warmtepompen en investeringen van tienduizenden euro’s per huishouden; bedragen die voor veel mensen niet te betalen zijn. Een hoop poeha, we kunnen voor veel minder geld van die dure energierekening af. Je kunt die loeihoge rekening vóór zijn als je nu snel gaat investeren. Ik zou aan de overheid willen vragen om iedereen die dat geld niet heeft die € 8500 te laten lenen. Dat bedrag kunnen de mensen in een aantal jaren terugbetalen omdat hun energierekening dramatisch zakt. Deze winter wordt anders echt verschrikkelijk voor mensen met een kleine beurs.’

Zes zonnepanelen (€ 3500 inclusief installatie)

In 2011 liet Krijn al twaalf zonnepanelen op zijn dak plaatsen. Toentertijd, dus voor hun energietransitie van een paar jaar geleden, gebruikten Krijn en Jetty zo’n 3300 kilowattuur (kWh) per jaar aan elektriciteit en betaalden ze zo’n € 180 per maand aan energiekosten; dat was dus vóór de huidige explosieve stijging van de energieprijzen. Vanaf 2019 zijn ze helemaal van het gas af en nam hun jaarlijkse elektriciteitsverbruik toe tot 5500 kWh. Daarom heeft hij in 2020 op het dak van zijn garage zes extra zonnepanelen van 440 wattpiek (Wp)neergelegd. Kosten: € 3500, inclusief installatie en omvormer. 

Windmolentje (€ 168)

Naast zijn zonnepanelen wekt hij per jaar ook nog zo’n 500 kWh elektriciteit op met zijn eigen windmolentje (vermogen: 400 Wp vanaf windsterkte 2 m/s), een kleine bol die geluidloos en trillingsvrij ronddraait in zijn achtertuin. Bij hun hoekhuis met vrij uitzicht op weilanden staat altijd wel wind. ‘Ik heb het ding voor € 168 in China besteld. In Nederland vragen ze er € 600 voor.’ Voor vijf tientjes heeft hij zijn windmolen laten lassen op een zes meter hoge gegalvaniseerde paal. 

Bouwpakket à la Krijn Krijn hoopt dat een bedrijf wil meedenken over een soort totaalbouwpakket, waarbij mensen online de spullen kunnen bestellen en die door een professioneel bedrijf kunnen laten installeren. Door de schaalvergroting bij inkoop kan de aanschafprijs alleen maar nog lager worden.  


Verduurzaming is de beste manier om de energierekening te overleven. Maar hoe doe je dat als je weinig budget hebt, of als je in een tochtig jarendertighuis woont? Kijk naar RADAR Overleef de energierekening op NPO Start (gratis registreren).

Dit is een bijlage van:
Lees meer over: Bespaartips, Duurzaam leven, Rondkomen en Wonen

Registreer nu bij RADAR+

RADAR+ biedt waardevolle tips om gezond te blijven van lijf & geest! Maak nu een gratis account aan en lees meteen meer!

Registreer nu

Log in om de reacties te lezen (2)

Wil Van Duijn
07-10-2022 om 14:01

Wilt u me op de hoogte houden voor een totaalpakket? Heel interessant dit!
Wilvanduijn1@hotmail.com
0653932632

Praat mee