Op deze plekjes bijten teken het liefst
Teken bijten bij volwassenen in meer dan de helft van de gevallen in de benen, maar bij kinderen ligt dan anders. Uit onderzoek van RIVM en Wageningen University blijkt dat teken zich bij kinderen vooral op het hoofd en in de nek vastbijten.
Lang werd gedacht dat teken een voorkeur hebben voor warme en vochtige plekken van het lichaam, zoals de liezen. Dit blijkt echter niet uit onderzoek. Wel ontdek je teken op die plekken vaak pas later, waardoor tekenbeten daar gevaarlijker zijn.
Tekenweetjes
-
Ieder jaar worden anderhalf miljoen Nederlanders gebeten door een teek.
-
Elk jaar lopen ruim 27.000 Nederlanders de ziekte van Lyme op.
-
Het tekenseizoen loopt van maart tot en met oktober, maar teken zijn er het hele jaar door. Zodra de temperatuur boven de 5 tot 10 °C komt, kunnen ze actief worden.
-
Controleer na een dagje buiten ook je kleren. Zit de teek erin vast? Was dan je kleren minimaal 30 minuten op 60 graden of stop je kleren in de wasdroger.
-
Ben je gebeten door een teek? Meld dit dan op tekenradar.nl
-
Teken komen in heel Nederland voor in bossen, duinen, heidegebieden, weilanden, parken, maar ook in je eigen tuin. Ze zitten vooral in hoog gras, op bosbessenstruiken, varens of tussen dode bladeren. Van daaruit stappen ze over op passerende dieren, maar ook op mensen. Teken vallen niet uit bomen.
-
In het bos komen vier tot tien keer zoveel teken voor, maar omdat tuinen intensiever worden gebruikt neemt de kans op een beet daar toe. Volgens cijfers van het RIVM en de universiteit van Wageningen vinden van de 1,5 miljoen beten in Nederland per jaar, er gemiddeld 500.000 plaats in de tuin.
Tekenbeet voorkomen
Het beste is natuurlijk om te voorkomen dat teken op je huid kunnen komen.
- Loop niet te dicht langs begroeiing en struikgewas en blijf op de paden.
- Draag een shirt met lange mouwen, een lange broek en dichte schoenen.
- Bescherm je huid en kleding met een middel dat DEET bevat. Een alternatief zonder DEET is bijvoorbeeld Care Plus Anti-Teek.
- Check op tekenradar.nl waar de teken het actiefst zijn.
- In 70% van de tuinen zitten teken, ook in kort gemaaid gras. Let ook daar op.
- Doe een check bij het tandenpoetsen, dan kun je het haast niet vergeten.
In 2022 werden een derde minder tekenbeten gemeld dan in de voorgaande jaren. Alleen in Flevoland ging het aantal meldingen omhoog. Om hier meer over te weten te komen over het aantal tekenbeten, startten onderzoekers onlangs met een vaste groep melders. Wil je ook helpen door een keer per week te laten weten of je een tekenbeet hebt gehad? Meld je dan aan via Tekenradar.nl.